Marek Kamiński — Polski król wytrwałości

Pierwszy i jedyny, który zdobył oba bieguny w ciągu jednego roku. Większość z nas kojarzy Marka Kamińskiego głównie z tym osiągnięciem oraz z popularnym Jaśkiem Melą. Niewielu jednak wie, że oprócz tego zajmuje się pracą w fundacji, wykładami, pisaniem książek, prowadzeniem wypraw, ojcostwem, byciem mężem oraz prowadzeniem firmy będącej liderem w branży… grzewczej i sanitarnej. Mówi w dziewięciu językach: angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, norweskim, rosyjskim, japońskim i polskim.

Wytrwali.pl - Marek Kamiński

Wytrwali.pl — Marek Kamiński. Źródło: wikipedia.org

Marek Kamiński urodził się 24 marca 1964 roku. W tym roku skończy dopiero 51 lat. W pierwszą wyprawę, frachtowcem do Danii ruszył w wieku lat 13. Rok później wypłynął do Maroka, i jak sam mówi, była to przełomowa podróż, w czasie której, wyprawy stały się już na zawsze ważną częścią jego życia. Od najmłodszych lat nie bał się podejmować wyzwań, które dla wielu były poza zasięgiem. W tym czasie, wg moich obliczeń, udało mu się napisać 8 książek, odbyć 34 większe wyprawy i dostać 22 nagrody. Nie były to nagrody typu “najlepsze wypracowanie” lub “najlepszy czas na 100 metrów w klasie”, tylko takie jak:

  • Tytuł Młodego Biznesmena Roku 1994 w polskiej edycji międzynarodowego konkursu World Young Business Achiever (1994)
  • Złoty Medal Ministra Sportu za zdobycie bieguna północnego (1995)
  • Medal Św. Wojciecha, honorowe odznaczenie Rady Miasta Gdańska, za rozsławienie Gdańska w Świecie (1997)
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2014) za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości, za osiągnięcia w działalności społecznej

Wszystko napisane powyżej, to tylko część z tego, co osiągnął bohater tego wpisu, a już  bardzo mocno “daje kopa” i zmusza do refleksji. Jak można łączyć tak wiele profesji i talentów, jednocześnie w każdym osiągając mniejszy, większy lub nawet największy sukces?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i oczywista. Możliwe też, że nigdy jej nie poznam. Wiem jednak, że jednym z kluczy, który gra w życiu Marka Kamińskiego główną rolę, jest właśnie wytrwałość w dążeniu do swoich celów. Za każdym z jego osiągnięć kryje się ten sam schemat, co w przypadku wszystkich innych osiągnięć moich lub Twoich:

Pomysł -> Plan -> Wytrwałość w realizowaniu planu -> Efekt

Wszyscy jesteśmy specami w pomysłach i planowaniu, ale to właśnie wytrwałość jest tym co sprawiło, że ten człowiek w wieku zaledwie 50 lat może poszczycić się tak wieloma osiągnięciami.

Od dzisiejszego bohatera możemy uczyć się również umiejętności łączenia wielu oddzielnych części życia. Prowadzenie firmy w taki sposób, aby osiągnęła sukces jest niezbędne, bo bez finansów wiele z jego celów nie miałoby szans powodzenia. Wyraźnie można odczuć, że jest to tylko środek do celu i element planu realizacji, rzeczy większych, ważniejszych. Marek Kamiński rzadko wspomina o firmie, dając tym samym odczuć, że nie uważa tego za swój największy sukces. Firma Invena S.A. zajmująca się branżą grzewczą i sanitarną, o której już wspomniałem wyżej, to tylko część biznesu. Istnieją inne projekty takie jak “Instytut Marka Kamińskiego” — firma szkoleniowa i “Dotykanie Świata” — biuro podróży organizujące wyprawy w nieznane zakątki globu.

Marek wie również, że życie prywatne jest ważne i trzeba o nie dbać. Ma żonę i dwójkę dzieci — Polę i Kaya. W pierwszym momencie myślałem, że to niemożliwe, aby skutecznie łączyć tak wiele pasji z prawdziwym życiem rodzinnym, ale nic bardziej mylnego. Marek świetnie łączy rodzinę z podróżami, czego dowodem może być chociażby projekt “Baby on board — z Polą przez Świat”.

Łączenie życia rodzinnego z pasją to nie wszystko. Głęboko zaszytą potrzebę pomagania innym, też udało mu się połączyć z tym co kocha. Fundacja Marka Kamińskiego pomaga realizować duże projekty, uwzględniające osoby niepełnosprawne. Pomaga osobom potrzebującym i tworzy programy edukacyjne. Na tej płaszczyźnie również odniósł wiele sukcesów, czego dowodem jest Twoja znajomość imienia i nazwiska : Jaś Mela.

Cztery główne obszary życia każdego człowieka — praca, rodzina, pasje i pomaganie innym, łączy lepiej niż ktokolwiek inny, o kim kiedykolwiek słyszałem. Marek Kamiński jest polskim królem wytrwałości i mądrości życiowej oraz jednym z moich największych autorytetów. Czuję ogromną satysfakcję, rozsławiając jego osiągnięcia.

Zainspiruj swoich znajomych, udostępnij ten wpis.

 

Pozdrawiam,

signature3

Wpisy, które mogą Ci się spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>