Czemu mówią mi, że się nie uda? — Czyli, czemu nie powinieneś ufać wszystkim

Budzisz się rano. Słońce wpada przez okno do pokoju i delikatnie drażni Twoje oczy. Przecierasz je wolniej niż leniwiec drapie się po głowie, kładziesz się na plecach, patrzysz w sufit i przypominasz sobie swój sen. Momentalnie trafia do Ciebie, że nie był to pierwszy lepszy sen, ale coś na miarę “Eureki” Archimedesa, kiedy leżał w wannie. Masz przeczucie, że właśnie to, co Ci się przyśniło, zmieni Twoje życie. Założysz firmę, zatrudnisz ludzi i będziesz bogaty. Zrywasz się na równe nogi, biegniesz do przyjaciela opowiedzieć mu o wszystkim, ale ku Twojemu rozczarowaniu — nie podziela tej ekscytacji.

Czemu mówią mi, że się nie uda?

Wytrwali.pl — Czemu mówią mi, że się nie uda?

 

Tłumaczy Ci długo,  że Twój pomysł nie ma racji bytu, konsekwentnie podając coraz więcej argumentów. W końcu to Twój przyjaciel i chce dla Ciebie dobrze, prawda? Im dłużej z nim rozmawiasz, tym bardziej tracisz zapał. Aż w końcu gaśnie w pełni.

Wyobraź sobie, że jest rok 1984 i właśnie przyśniła Ci się myszka komputerowa, a Twoim przyjacielem jest John Dvorak. Znany popularyzator techniki i niekwestionowany autorytet. Oto co byś usłyszał:

Macintosh używa eksperymentalnego urządzenia wskazującego nazwanego “myszką”. Nie ma żadnych dowodów na to, że ktoś chciałby tego używać — John Dvorak, 1984

Wróciłbyś do domu, zrobił śniadanie, przeżył dzień jak zwykle i obudził się następnego dnia rano, nie pamiętając już o swoim pomyśle. Przypomniałbyś sobie dopiero, kiedy zdałbyś sobie sprawę, że ktoś już zarabia na tym, co Ty też wymyśliłeś. Takich nietrafionych prognoz było dużo więcej.

Kino to przejściowa moda. To teatr w puszce. A to, co publiczność naprawdę chce oglądać, to ludzie z krwi i kości na scenie — Charlie Chaplin, 1916

Zakupy na odległość, mimo iż całkowicie realne, poniosą porażkę — Time Magazine, 1968

Miną lata — i ja nie dożyję tego czasu — gdy kobieta będzie mogła zostać premierem! — Margaret Thatcher — premier Wielkiej Brytanii :-), 1973

Nigdy nie stworzymy 32-bitowego systemu operacyjnego, 640 KB pamięci operacyjnej powinno każdemu wystarczyć. — Bill Gates, 1981

Jak widzisz, prognozowanie jest bardzo trudne, a szczególnie prognozowanie przyszłości. Pamiętaj na zawsze, że jeżeli chcesz osiągnąć sukces, wielu ludzi będzie starało się sprowadzić Cię do swojego poziomu. Wystający gwóźdź pierwszy dostaje młotkiem i dlatego próbując robić coś innego niż wszyscy, możesz się narazić na krytykę. Nie bój się, to normalne. Ci ludzie zachowują się tak nie dlatego, że są źli, czy źle Ci życzą. Tacy po prostu jesteśmy. Psychologia tłumaczy to na bardzo wiele sposobów.

Przypomnij sobie teraz, który z pomysłów odradzili Ci znajomi, czy rodzina. Przemyśl to jeszcze raz i bierz się do roboty. Mam nadzieję, że Wytrwali Ci pomogą ;)

 

Pozdrawiam,

signature3

Wpisy, które mogą Ci się spodobać...

4 Responses

 1. Heilua pisze:

  Po przeczytaniu, nastała mi w głowie tylko jedna myśl. Jak to dobrze, jeśli mamy wokół siebie prawdziwych przyjaciół. Przyjaciół którzy, w razie potrzeby będą starać się podważyć i wyjąć “gwoździe” (te, które solidnie wbijali inni).

  • Wytrwały Wytrwały pisze:

   Witam ponownie Heilua! ;)

   Życzę każdemu z “Wytrwałych”, żeby potrafili znaleźć takiego przyjaciela.

   Pozdrawiam,
   Wytrwały

 2. MEGI pisze:

  Proszę o kontakt ..WAŻNE .PRZEZYłam tragedię śmierć mojej CÓRKI I WIELE INNYCH TRAGEDI .

  PRAGNĘ TO OPISAĆ PRZESTRZEC I POINFORMOWAC KOBIETY ŻE MOŻNA ODEJŚĆ D ALKOH.I STANĄĆ PO SWOJEJ STRONIE STAWIĆ CZOŁO WYZWANIOM BÓLOWI STRACHOM ITP.

 3. Krzysio pisze:

  Dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>