Marek Kamiński — Polski król wytrwałości

Pierwszy i jedyny, który zdobył oba bieguny w ciągu jednego roku. Większość z nas kojarzy Marka Kamińskiego głównie z tym osiągnięciem oraz z popularnym Jaśkiem Melą. Niewielu jednak wie, że oprócz tego zajmuje się pracą w fundacji, wykładami, pisaniem książek, prowadzeniem wypraw, ojcostwem, byciem mężem oraz prowadzeniem firmy będącej liderem w branży… grzewczej i sanitarnej. Mówi w dziewięciu językach: angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, norweskim, rosyjskim, japońskim i polskim.

Wytrwali.pl - Marek Kamiński

Wytrwali.pl — Marek Kamiński. Źródło: wikipedia.org

Marek Kamiński urodził się 24 marca 1964 roku. W tym roku skończy dopiero 51 lat. W pierwszą wyprawę, frachtowcem do Danii ruszył w wieku lat 13. Rok później wypłynął do Maroka, i jak sam mówi, była to przełomowa podróż, w czasie której, wyprawy stały się już na zawsze ważną częścią jego życia. Od najmłodszych lat nie bał się podejmować wyzwań, które dla wielu były poza zasięgiem. W tym czasie, wg moich obliczeń, udało mu się napisać 8 książek, odbyć 34 większe wyprawy i dostać 22 nagrody. Nie były to nagrody typu “najlepsze wypracowanie” lub “najlepszy czas na 100 metrów w klasie”, tylko takie jak:

  • Tytuł Młodego Biznesmena Roku 1994 w polskiej edycji międzynarodowego konkursu World Young Business Achiever (1994)
  • Złoty Medal Ministra Sportu za zdobycie bieguna północnego (1995)
  • Medal Św. Wojciecha, honorowe odznaczenie Rady Miasta Gdańska, za rozsławienie Gdańska w Świecie (1997)
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2014) za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości, za osiągnięcia w działalności społecznej

Wszystko napisane powyżej, to tylko część z tego, co osiągnął bohater tego wpisu, a już  bardzo mocno “daje kopa” i zmusza do refleksji. Jak można łączyć tak wiele profesji i talentów, jednocześnie w każdym osiągając mniejszy, większy lub nawet największy sukces?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i oczywista. Możliwe też, że nigdy jej nie poznam. Wiem jednak, że jednym z kluczy, który gra w życiu Marka Kamińskiego główną rolę, jest właśnie wytrwałość w dążeniu do swoich celów. Za każdym z jego osiągnięć kryje się ten sam schemat, co w przypadku wszystkich innych osiągnięć moich lub Twoich:

Pomysł -> Plan -> Wytrwałość w realizowaniu planu -> Efekt

Wszyscy jesteśmy specami w pomysłach i planowaniu, ale to właśnie wytrwałość jest tym co sprawiło, że ten człowiek w wieku zaledwie 50 lat może poszczycić się tak wieloma osiągnięciami.

Od dzisiejszego bohatera możemy uczyć się również umiejętności łączenia wielu oddzielnych części życia. Prowadzenie firmy w taki sposób, aby osiągnęła sukces jest niezbędne, bo bez finansów wiele z jego celów nie miałoby szans powodzenia. Wyraźnie można odczuć, że jest to tylko środek do celu i element planu realizacji, rzeczy większych, ważniejszych. Marek Kamiński rzadko wspomina o firmie, dając tym samym odczuć, że nie uważa tego za swój największy sukces. Firma Invena S.A. zajmująca się branżą grzewczą i sanitarną, o której już wspomniałem wyżej, to tylko część biznesu. Istnieją inne projekty takie jak “Instytut Marka Kamińskiego” — firma szkoleniowa i “Dotykanie Świata” — biuro podróży organizujące wyprawy w nieznane zakątki globu.

Marek wie również, że życie prywatne jest ważne i trzeba o nie dbać. Ma żonę i dwójkę dzieci — Polę i Kaya. W pierwszym momencie myślałem, że to niemożliwe, aby skutecznie łączyć tak wiele pasji z prawdziwym życiem rodzinnym, ale nic bardziej mylnego. Marek świetnie łączy rodzinę z podróżami, czego dowodem może być chociażby projekt “Baby on board — z Polą przez Świat”.

Łączenie życia rodzinnego z pasją to nie wszystko. Głęboko zaszytą potrzebę pomagania innym, też udało mu się połączyć z tym co kocha. Fundacja Marka Kamińskiego pomaga realizować duże projekty, uwzględniające osoby niepełnosprawne. Pomaga osobom potrzebującym i tworzy programy edukacyjne. Na tej płaszczyźnie również odniósł wiele sukcesów, czego dowodem jest Twoja znajomość imienia i nazwiska : Jaś Mela.

Cztery główne obszary życia każdego człowieka — praca, rodzina, pasje i pomaganie innym, łączy lepiej niż ktokolwiek inny, o kim kiedykolwiek słyszałem. Marek Kamiński jest polskim królem wytrwałości i mądrości życiowej oraz jednym z moich największych autorytetów. Czuję ogromną satysfakcję, rozsławiając jego osiągnięcia.

Zainspiruj swoich znajomych, udostępnij ten wpis.

 

Pozdrawiam,

signature3

Wpisy, które mogą Ci się spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>