Przestań się zabijać, czyli jak skutecznie odpoczywać

Pracujemy ponad siły. Oprócz pracy zawodowej coraz częściej bierzemy na siebie dodatkowe obowiązki, czy zlecenia. Wszystko po to, żeby zaspokoić rosnące potrzeby, często dla nas bardzo ważne. Na przykład — zapewnić dobry start dzieciom, czy podróżować. Zdarza się również, że tylko po to, aby mieć więcej pieniędzy. Więcej, więcej i jeszcze więcej. Konsumpcjonizm, wyścig szczurów, wysilanie organizmów do granic możliwości to choroba naszych czasów. Może spójrzmy na to globalnie.… Ile na pracy spędza przeciętny Polak rocznie?

Jak odpoczywać?

Jak odpoczywać?

W najnowszym rankingu organizacji OECD czytamy, że pracujemy więcej niż mieszkańcy takich krajów jak Japonia, Stany Zjednoczone, Włochy, Portugalia, Wielka Brytania i wielu wielu innych. W gruncie rzeczy, zajmujemy 5 miejsce na świecie pod względem czasu spędzonego na pracy. Pracujemy niemalże 40% więcej niż nasi zachodni sąsiedzi — Niemcy.

Kraj Liczba godzin
1. Meksyk

2237

2. Grecja

2037

3. Chile

2015

4. Rosja

1980

5. Polska

1918

6. Węgry

1883

7. Estonia

1868

8. Irlandia

1815

9. Stany Zjednoczone

1788

10. Czechy

1772

Średnia dla OECD

1770

11. Słowacja

1770

12. Włochy

1752

13. Japonia

1735

14. Portugalia

1712

15. Wielka Brytania

1669

16. Finlandia

1666

17. Hiszpania

1665

18. Luksemburg

1643

19. Austria

1623

20. Szwecja

1607

21. Szwajcaria

1585

22. Belgia

1570

23. Słowenia

1547

24. Francja

1489

25. Dania

1411

26. Norwegia

1408

27. Niemcy

1388

28. Holandia

1380

 

Chorzy na stres

Teraz po twardych danych, czas się nad tym zastanowić. Czemu dużo pracujemy? Bo za taką samą pracę zostajemy wynagradzani dużo gorzej niż wszyscy nasi zachodni sąsiedzi. Razem z nimi oglądamy reklamy tych samych samochodów i mamy ten sam świat do zwiedzenia. Potrzebujemy pieniędzy, a każdy instynktownie stara się pracować więcej, żeby je zdobyć. Dużo pracy i wysoki pęd życia bez wątpienia powodują stres.

Młodzi ludzie nie do końca rozumieją jego wpływ na życie. Mówią: “Stres mnie napędza!”, “Stres sprawia, że jestem bardziej uważny i rzadziej popełniam błędy.”, “Stres jest czymś pozytywnym.”. Otóż moi drodzy czytelnicy, stres zabija.

Stres jest wymieniany jako główny czynnik chorobotwórczy w naszym życiu. Co może powodować?

 • Zawały
 • Wylewy
 • Osłabienie układu autoimmunologicznego
 • Reumatoidalne zapalenie stawów
 • Cukrzycę
 • Zapalenie jelita grubego
 • Choroby skóry
 • Rak
 • Zaburzenia psychiczne, jak depresja

Lista jest dużo dłuższa, nie sposób tutaj wymienić wszystkie możliwe schorzenia. Stres sprawia, że ciągle musimy coś robić i gdzieś pędzić. Nawet jak już jesteśmy w domu, nieustannie musimy czymś zajmować umysł. W tle leci telewizor, przeglądamy komputer, słuchamy muzyki. Ciągle angażujemy nasze zmysły, bo boimy się ciszy. Wyłączcie wszystko co macie wokół siebie i spróbujcie spędzić czas samemu ze sobą, przez 30 minut. Trudne, prawda?

 

Cisza pełna cudów

Rzadko spędzamy w ten sposób czas, bo nie jesteśmy tego nauczeni. Jesteśmy przyzwyczajeni do zewnętrznych bodźców. Wewnętrzne straciły na swojej sile, ale nie zostały całkiem stłumione. Wiem, że macie dużo pracy, ale usiądźcie codziennie na 30 minut i nie róbcie nic. Zamknijcie oczy i wsłuchajcie się w otoczenie.

Nie próbujcie na siłę eliminować dźwięków lub zdarzeń dookoła. Obserwujcie je niczym obraz. Bierzcie je takimi jakie są. Jeżeli słyszycie powiew wiatru wśród drzew, spróbujcie sobie wyobrazić powiewające liście. Jeżeli słyszycie huk młota pneumatycznego, wyobraźcie sobie operatora i pot spływający z jego czoła. Starajcie się poczuć ciężar swojego ciała. Spróbujcie i jemu się przyglądnąć. Nasze ciało traktujemy jak narzędzie, typu młotek czy samochód. Ma działać! Kiedy nie przynosi problemów, rzadko się na nim skupiamy.

Skupcie się na swoim oddechu. Oddech jest stały i bezosobowy, dlatego łatwo to zrobić. Przy takim skupieniu zaczniecie dostrzegać jakim złożonym procesem jest oddychanie. Nie starajcie się za wszelką cenę na nim trzymać swojej uwagi. Jeżeli przychodzi Wam jakaś myśl do głowy, przyglądnijcie się jej, a po chwili wróćcie do oddechu.

Po takim wyciszeniu, w końcu będziecie w stanie usłyszeć swój prawdziwy wewnętrzny głos. A to właśnie on, tworzy kreatywność. Praca tworzy stres i zmęczenie. Odpowiedni odpoczynek zaś kreatywność i spokój.

 

Odpoczywajcie wytrwale!

A zaciekawionym, polecam lekturę na temat Medytacji Uważności.

 

Pozdrawiam,

signature3

Wpisy, które mogą Ci się spodobać...

3 Responses

 1. Radek pisze:

  Bardzo trafny tekst. Zgadzam się w 100%, że wiele osób się przepracowuje. Nie szuka sposobu na odpoczynek co sprawia, że nie odreagowują stresu. Bardzo szybka droga do choroby.

 2. Ja lubię się wyciszyć i odpocząć po dobrej pracy. Chociaż długo się musiałem tego uczyć…
  Dla mnie odpoczynek jest równie ważny, co praca. Na pewno musimy nauczyć się odpoczywać, jako społeczeństwo. To ważne, by nauczyć się wyciszyć i być „tu i teraz”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>